Woda kokosowa (https://www.bee.pl/9015-woda-kokosowa), jest to napój, który uzyskiwany jest z młodych, jeszcze zielonych owoców palmy, czym różni się od mleka kokosowego, które uzyskuje się z ekstrakcji tłuszczu z miąższu. Drzewo uzyskuje z gleby bogatą w minerały wodę, która niezbędna jest do wzrostu. Kiedy wędrujemy od korzeni drzewa, aż po jego koronę, to wówczas płyn jest wielokrotnie oczyszczany oraz filtrowany, dzięki czemu mamy pewność, że jest on sterylnie czysty. Warto wiedzieć, że do kartonika, który znajdziemy na sklepowej półce, woda trafia wprost w kokosa w sterylnych warunkach i przy tym nie traci swoich właściwości. Co jeszcze musimy wiedzieć o wodzie kokosowej?

Woda kokosowa – jej skład oraz właściwości

Jak już wspomniano wyżej, woda kokosowa jest uzyskana z młodych, zielonych jeszcze orzechów palmy koksowej. Powstaje ona na skutek wielokrotnej filtracji oraz oczyszczania z wody, jaka jest przez drzewo uzyskiwana z gleby. Oczywiście nie możemy mylić wody kokosowej z mlekiem kokosowym, które jest wytwarzane z miąższu dojrzałych owoców. W mleczku znajdziemy tłuszcze, jakie nie występują w wodzie kokosowej. Napój, jakim jest woda kokosowa, ma skład w którym znajdziemy wiele substancji odżywczych. Znajdziemy w niej pierwiastki, takie jak na przykład potas, fosfor, magnez, czy też wapń. Ponadto, woda kokosowa stanowi cenne źródło witamin z grupy B, takich jak B1, B2, B3, B5, B6, jak również witaminy C. Poziom elektrolitów, jakie się w niej znajdują, odpowiada praktycznie ich stężeniu w osoczu ludzkiej krwi. Woda kokosowa, polecana jest zwłaszcza osobom, które każdego dnia zmagają się z silnym stresem, jak również osobom, które cierpią na anemię oraz hipokalemię. 

Woda kokosowa i jej zastosowanie w kosmetyce


Zastosowanie wody kokosowej, która jest uzyskiwana z niedojrzałych orzechów kokosowych, jest nie tylko w kuchni, ale również w higienie oraz w pielęgnacji. Dzieje się tak dlatego, że w wodzie kokosowej znajdziemy kinetynę, która jest naturalnym hormonem wzrostu. Kinetyna, wyróżnia nie również działaniem antyoksydacyjnym, ponieważ nawilża skórę, poprawia jej odporność, jak również zwalcza wolne rodniki. Woda kokosowa, może nam również służyć jako tonik do wycierania twarzy. Jeżeli regularnie będziemy pić wodę kokosową, znacznie poprawimy nawilżenie skóry, poprawimy jej kolor oraz dodamy blasku. Warto wspomnieć, że woda kokosowa będzie również doskonałym środkiem na oparzenia słoneczne. Jej moc może sprawić, że nasze włosy będą się lepiej prezentować. Jeżeli dodamy kilka kropel do szamponu, to nasze włosy odzyskają połysk, sprężystość i nie będą się przetłuszczać.